Nanorouška vs respirátor vs chirurgická rouška vs textilní rouška

05.03.2021

Jaký je mezi nimi rozdíl z pohledu ochrany a komfortu? Každý z nás jsme se nejspíš za poslední rok, kdy nás sužuje pandemie koronaviru, setkali nebo aspoň něco zaslechli o těchto ochranných prostředcích, které jsou určeny k zakrytí dýchacích cest. Informace zde uvedené pocházejí z prosincové studie dTestu, která testovala účinnost respirátorů a roušek na záchyt prachových částic a aerosolů. 

Nanorouška - z testovaných výrobků označených NANO se ukázalo, že z daleka ne všechny byly takto označeny férově. Pro ochranné pomůcky s nanomateriály zatím neexistují žádné speciální požadavky a zákazníkům tak nezbývá často nic jiného než důvěřovat tvrzením výrobců. Samotný test filtračních schopností pak ukázal na rozdíly mezi jednotlivými nanovýrobky, kdy se účinnost záchytu pohybovala od 69 do 100%.

Respirátor - ačkoliv testované respirátory třídy FFP2 měly dle svého označení odfiltrovat min. 94% mikročástic, hned tři výrobky ze sedmi testovaných zachytily jen pouhých 55%. Několik respirátorů trápila i velmi nízká prodyšnost, kdy naměřené hodnoty jen mírně překročily limity stanovené respirátorovou normou. Konečně o tom, jak špatně se přes respirátor dýchá poznal každý, kdo si ho na chvíli nasadil.

Chirurgická (zdravotnická) rouška - skupina jednorázových ústenek, jejichž smyslem je především chránit okolí před kapénkami. V tomto ohledu ústenky obstály, některé byly dokonce úrovní filtrace srovnatelné s respirátory třídy FFP2. Dobře si vedly i co se prodyšnosti týče. Vadou na kráse u nich však zůstává velká zátěž pro životní prostředí, protože by se měly použít opravdu jen jednou a následně zlikvidovat. Naměřený záchyt měl poměrně široký rozptyl, pohyboval se v rozmezí 30-70%.

Textilní (šité) roušky - výsledky devítí zakoupených vzorků nepřinesly žádná překvapení. Textilní roušky vykazovaly v průměru nejnižší účinnost filtrace nejjemnějších aerosolových částic - dokázaly jich zachytit nejvýše 20 %. Nicméně i látkové roušky solidně obstály při zachytávání kapének. Řada roušek jich dokázala zastavit více než 70 %, čímž pomáhají chránit okolí nositele roušky. 

A jak si vedly výrobky určené k opakovanému použití? "Ukázalo se, že vypraná textilní rouška funguje v průměru lépe než ta čerstvě ušitá. Proto je dobré každou novou roušku před prvním použitím vyprat."

(zdroj: https://www.dtest.cz/clanek-8483/dtest-filtrovane-nadechnuti-jak-si-ve-velkem-testu-vedly-ustenky-rousky-a-respiratory?subscribe_hash=332)

V pořadu Dva na Dvojce vysílaném 21.ledna, kde byl hostem specialista z dTestu, dále zaznělo:

O respirátorech - jsou pro jednorázové použití, stejně jako chirurgické roušky, původně se jednalo o ochrannou pracovní pomůcku do prašného prostředí; tedy pro ochranu uživatele.

Dotaz posluchače: Zachytí respirátor i vir? Odpověď: Existuje určitá úroveň ochrany.

Dotaz posluchače: Lze respirátor zevnitř a zvenku dezinfikovat pro opakované použití?

Odpověď: Tato možnost by měla být uvedena v návodu.

O chirurgických rouškách

Dotaz posluchače: Je zárukou, že koupím kvalitní roušku v lékárně?

Odpověď: Není. I v lékárně jsme koupili roušky s účinností cca 30 %! Nákup v lékárně není žádnou zárukou.

O nanorouškách

Dotaz posluchače: Koupil jsem si nanoroušku z Liberce? Je kvalitní?

Odpověď: Ano. V testu jsme měli "Nanoroušku z Liberce". Obstála; spokojenost